U3A Adelaide Inc.

Select Courses for details

Click on Courses to view additional details.
Courses can be sorted by clicking on one of the underlined headers such as Course, Start, Day, etc or by selecting a Course Classification below.
Choose Classification:   Finished Full New 1 day
 Code           Course         Location             Tutor 1                         Start          Day     Time   Frequency

 20ARTL01  Art History, National Neglected Notable    Room 4    Coralie Creevey   06/03/2020  Fri   10:00   wkly  
 20ARTP01   Art Exploration    Room 6    Susila Palaniappan   04/02/2020  Tue   13:30   wkly  
 20ARTP02   Art for Pleasure    Room 6    Leonie Pike   13/02/2020  Thu   13:00   wkly  
 20ARTP04   Watercolour Affairs    Room 6    Laure Vincent-Allard   07/02/2020  Fri   13:00   wkly  
 20CHIN01   Chinese Mandarin (3)    Room 6    Peter Franklin   13/02/2020  Thu   10:00   wkly  
 20COMP01  The Digital Revolution    Room 4    Matt Cottrell   02/04/2020  Thu   12:15   wkly  
 20COMP03  Internet in a Box    Room 1    Shanti Bhardwa   05/03/2020  Thu   13:30   wkly  
 20CURR01   Lets Keep Talking    Room 1    None   07/02/2020  Fri   13:00   2wkly  
 20CURR02   Let's Keep Talking 2    Room 6    Elizabeth Weaver   03/02/2020  Mon   13:30   2wkly  
 20FINE01   Financial Matters    Room 1    Fred Guilhaus   03/02/2020  Mon   10:00   2wkly  
 20FOOD01  Wine Exploring    Room 6    David Smith   19/02/2020  Wed   14:00   3rdWed  
 20FREN01   French Advanced (4)    Room 1    Ann Warner   05/02/2020  Wed   11:30   wkly  
 20FREN02  French Beginners (1)    Room 1    Penelope Hackett-Jones   03/03/2020  Tue   14:00   wkly  
 20FREN03   French Breakthrough (3)    Room 2    Etiennette Fennell   03/02/2020  Mon   11:45   wkly  
 20FREN04   French Continuing (3)    Room 3    Simon Degeling   13/02/2020  Thu   10:30   wkly  
 20FREN05  French Elementary (2)    Room 1    Penelope Hackett-Jones   06/03/2020  Fri   11:00   wkly  
 20FREN06   French Elementary Conversation (3)    Room 1    Trevor Dean   03/02/2020  Mon   12:00   wkly  
 20FREN07   French Lets Talk (4)    Room 2    Elizabeth Handsley   04/02/2020  Tue   11:45   wkly  
 20FREN08   French Perspective Francaise (4)    Room 3    Joel Gouget   07/02/2020  Fri   10:00   wkly  
 20FREN09   French Perspective Francaise (5)    Room 2    Laure Vincent-Allard   07/02/2020  Fri   10:00   wkly  
 20FREN10   French Vive La France (3)    Room 1    Keith Hempton   06/02/2020  Thu   11:45   wkly  
 20GAME01   Bridge    Room 6    Beatrice Howarth   03/02/2020  Mon   10:00   wkly  
 20GAME02   Bridge Beginners Group    Room 6    Alex Pouw-Bray   05/02/2020  Wed   10:00   wkly  
 20GAME03   Hand and Foot Canasta    Room 2    Walpurga Page   06/02/2020  Thu   10:30   wkly  
 20GAME04   Mah Jong    Room 6    J D Eastaff   14/02/2020  Fri   10:00   2&4  
 20GERM01   German Elementary (2)    Room 1    Waltraud Schmidt   05/02/2020  Wed   9:45   wkly  
 20GERM02   German Advanced Conversation (5)    Room 1    Dace Darzins   06/02/2020  Thu   9:45   wkly  
 20GERM03   German Intermediate (3)    Room 3    Renate Shanahan   04/02/2020  Tue   10:00   wkly  
 20GERM04   German Language and Culture (4)    Room 3    Waltraud Schmidt   07/02/2020  Fri   14:00   wkly  
 20HEAL01   Circle Dancing for Fun    Room 4    Lyn Porter   03/02/2020  Mon   12:15   wkly  
 20HEAL02   Maintenance (Hatha) Yoga    Room 4    Evaristo Barrera   17/02/2020  Mon   9:15   wkly  
 20HIST01   Dictatorship in Europe    Room 4    Geoff Howe   05/02/2020  Wed   10:15   wkly  
 20HIST02   Rome: Conquest    Room 4    David Esterhuizen   07/02/2020  Fri   10:00   wkly  
 20HIST03   Tourism through the Ages    Room 4    Sandra Taylor   06/02/2020  Thu   12:15   wkly  
 20HIST05  Larger Than Life    Room 4    Sue Garforth   30/03/2020  Mon   14:00   wkly  
 20ITAL01   Italian Consolidating (3)    Room 2    Giulio Eliseo   05/02/2020  Wed   9:30   wkly  
 20ITAL02   Italian Continuing (3)    Room 6    Aura Valli   05/02/2020  Wed   13:30   wkly  
 20ITAL03  Italian Conversation Thursday (4)    Room 3    Maria Macdonald   05/03/2020  Thu   13:30   wkly  
 20ITAL04  Italian Conversation Tuesday (4)    Room 2    Maria Macdonald   03/03/2020  Tue   13:30   wkly  
 20ITAL05   Italian Discussion (4)    Room 2    Vincenzo Curro   06/02/2020  Thu   14:00   wkly  
 20ITAL06   Italian Elementary Continuing (2)    Room 2    Marisa Baldassi   07/02/2020  Fri   11:45   wkly  
 20ITAL07   Italian Intermediate (3)    Room 2    Marisa Baldassi   07/02/2020  Fri   13:15   wkly  
 20JAPA01   Japanese Conversation (2-4)    Room 2    Gail Umehara   05/02/2020  Wed   13:00   wkly  
 20LATI01   Latin Continuers (2-3)    Room 3    Sue Garforth   11/02/2020  Tue   13:00   wkly  
 20LATI02   Latin An Introduction    Room 1    David Esterhuizen   04/02/2020  Tue   12:15   wkly  
 20LATI03  Latin Beginners Plus    Room 3    Sue Garforth   07/04/2020  Tue   11:45   wkly  
 20LITE01   Play Reading    Room 3    Joelie Hancock   03/02/2020  Mon   10:00   2wkly  
 20LITE02   Pleasures of Reading    Room 3    Tric Topsfield   03/02/2020  Mon   13:00   2wkly  
 20LITE03   Poetry Reading    Room 3    Lesley Clarke   10/02/2020  Mon   12:30   2wkly  
 20LITE04   Reading at Halifax    Halifax St Cafe    Kay Bennetts   03/02/2020  Mon   13:00   2wkly  
 20LITE05   Shakespeare on Stage and Screen    Room 3    Gwenda Helsham   05/02/2020  Wed   9:30   wkly  
 20LITE06   Shakespeare Play Reading    Room 3    Julanne Sweeney   10/02/2020  Mon   10:00   2wkly  
 20LITE07   Writers Workshop    Room 1    Lyn Arden   14/02/2020  Fri   13:00   2wkly  
 20MOVI01   At the Movies - People's Choice    Room 4    Steve Walsh   04/02/2020  Tue   12:30   2wkly  
 20MOVI02   Adventures in Film Music Redux    Room 4    Steve Walsh   07/02/2020  Fri   13:00   wkly  
 20MOVI03   At The Movies Early Hitchcock    Room 4    Gwenda Helsham   11/02/2020  Tue   12:30   2wkly  
 20MOVI04   WW2 on Film - Europe    Room 4    Kathleen Bambridge   05/02/2020  Wed   13:00   wkly  
 20MOVI05   Movie Nostalgia    Room 4    Kathleen Bambridge   06/02/2020  Thu   10:00   wkly  
 20MUSI01   For the Record    Room 4    Bob Rabbitt   04/02/2020  Tue   10:00   2wkly  
 20MUSI02   Recorder Group    Room 4    Ann Rees   06/02/2020  Thu   14:15   wkly  
 20MUSI03   Musical Explorations: Beethoven 250    Room 1    Robert Fletcher   03/02/2020  Mon   14:00   wkly  
 20NATU02   Gardens & Gardening    Room 1    Kathleen Bambridge   10/02/2020  Mon   10:00   2wkly  
 20OUTA02   Bushwalks    Bushwalks    Christine Brumbt   18/02/2020  Tue   10:00   3rd Tue  
 20OUTA03   Current Film Club 1    Palace Nova Cinema    Micheline Barlow-Coard   11/02/2020  Tue   12:00   2ndTue  
 20OUTA04  Current Film Club 4th Tuesday    Palace Nova Cinema    Kay Bennetts   25/02/2020  Tue   13:00   4thTue  
 20OUTA05   Gallery Insights II    Art Gallery of SA    None   11/02/2020  Tue   13:30   2ndTue  
 20OUTA06   Gallery Insights I    Art Gallery of SA    None   04/02/2020  Tue   13:30   4wkly  
 20OUTA07   Gallery Insights III    Art Gallery of SA    None   05/02/2020  Wed   13:30   4wkly  
 20OUTA09  Monday Movie Club    Palace Nova Cinema    Athena Zaknic   24/02/2020  Mon   11:45   4wkly  
 20PHIL01   Philosophy an Interactive Course    Room 1    Tom Culshaw   04/02/2020  Tue   10:30   2wkly  
 20PHIL02   Philosophy Life and Big Ideas    Room 4    Ken Johns   11/02/2020  Tue   10:30   2wkly  
 20SPAN01   Spanish Beginners Plus (1-2)    Room 6    Sue Garforth   11/02/2020  Tue   10:00   wkly  
 20SPAN02   Spanish Elementary (2)    Room 1    Sue Garforth   12/02/2020  Wed   13:00   wkly  
 20SPAN03   Spanish Intermediate (3)    Room 3    Ana Luthe   05/02/2020  Wed   13:30   wkly  
 20SPAN04   Spanish Lets Speak (4)    Room 2    Ana Luthe   05/02/2020  Wed   11:15   wkly  
 20SPAN05   Spanish Literature and Grammar (3)    Room 2    John Slaytor   04/02/2020  Tue   10:00   wkly